ok چقد طول میکشه من زبان یاد بگیرم؟ | بهشت زبان آموزان

بهشت زبان آموزان

چقد طول میکشه من زبان یاد بگیرم؟

چقد طول میکشه من زبان یاد بگیرم؟

چقد طول میکشد من زبان را کامل یاد بگیریم؟


درادامه مطالبی که خدمت شما کاربران عزیز عرض کرده ایم، امروز به یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که زبان آموزان و کسانی که قصد شروع به زبان خواندن دارند و اولیای زبان آموزان خواهیم پرداخت. سوالاتی که تقریبا هر ایرانی در مواجعه با یک معلم زبان اون رو خواهد پرسید. و اون سوالی نیست جز چقد طول میکشه من زبان رو تموم کنم؟! یا چقد طول میکشه من بتونم زبان رو کامل صحبت کنم؟!

question


بدون شک این سوال پر تکرار ترین سوالی است که از معلمان زبان پرسیده میشه که همیشه شخص پاسخ دهنده رو با مشکل مواجه میکنه. اگر بخواهیم مدت زمان تمام کردن یک کتاب و یا رسیدن به ترم خاصی از زبان را پاسخ دهیم ، جواب بسیار راحت است اما اگر بخواهیم جواب این سوال رو بدهیم مسئله پیچیده تر میشود.
اول ازهمه باید به این موضوع اشاره کنیم که (هر زبان خارجی یک علم است و علم هیچ حد نهایی و آخری ندارد و نمیشود برای یک علم پایانی متصور بود و خب کسی نباید به دنبال تمام کردن زبانی باشد . پس عملا پرسیدن این سوال که چقد طول میکشه زبان رو تموم کنم ) سوال غلطی محسوب میشود و به این سوال که چقد طول میکشه تا به زبانی تسلط پیدا کنم تغییر پیدا کنه.


حالا میرسیم به مسئله اصلی و پاسخ به سوال : برای جواب دادن به این سوال باید به این مسئله اشاره کرد که تسلط به زبان و ارتباط برقرار کردن با یک زبان به سطوح مختلفی دسته بندی میشود ،که براساس میزان نیاز شما و موقعیتی که شما قرار است ازآن زبان استفاده کنید متفاوت است . میتوان این سطوح را به دسته های زیر تقسیم کرد:
سطح ابتدایی یا A1
سطح قبل از متوسطه یا A2
سطح متوسطه یا B1
سطح قبل از پیشرفته یا B2
سطح پیشرفته یا C1
سطح فوق پیشرفته یا C2


A1:این سطح اززبان که به آن Begginer نیز میگویند، سطحی اززبان است که در آن فرد میتواند تعداد کمی ازکلمات و جملات را استفاده کرده و میتواند در حد معرفی خود و گفتن  علایق خود و بیان مطالب ساده میباشد رسیدن به این سطح زمان زیادی نمیبرد و میشود بین 1 ماه الی 4 ماه را برای رسیدن به این سطح در نظر گرفت. این تفاوت زمانی میتواند به عواملی مثل نوع آموزشی که فرد از آن بهره میگیرد (خصوصی ،گروهی ،مجازی ،آنلاین ،خود خوان)و همچنین به زمانی که فرد برای مطالعه خود تخصیص میدهد و میزان درگیری فرد با زبان مثل دیدن فیلم و سریال و خواندن کتاب های داستان میباشد.

 

A2:در این سطح فرد زبان آموز به سطح بالا تر رسیده و میتواند مکالمات و دیالوگ های ساده را برقرار کند و ازمهارت شنیداری حداقلی هم برخوردار است در این سطح فرد در صورت مسافرت به کشور های خارجه میتواند در بازار و هتل دیگر مراکز به اصطلاح گلیم خودرا از آب بیرون بکشد و با افراد آن کشور هرچند با وجود مشکلاتی ارتباط برقرار کند برای رسیدن به این سطح بین 3 الی 8 ماه زمان لازم است.

 

B1:دراین سطح فرد میتواند شروع به مکالمه در موضوعات متفاوت کرده و به بیان نظرات وعقاید خود نسبت به مسائل موجود در روزمره و جامعه بپردازد.همچنین شخص دراین سطح میتواند متون ساده نیز بنویسد . دراین سطح زبان آموز از گرامر و قواعد پایه ای واصلی استفاده کرده و معمولا جملات را نیز  به صورت ساده ی خود به کار می گیرد؛ رسیدن به این سطح معمولا بین 6الی 14 ماه زمان میبرد.

 

B2:زبان آموزان دراین سطح برای مکالمات و بیان نظرات خود  معمولا دچار مشکل نمی شوند و به راحتی توانایی ارتباط برقرار کردن در زبان موردنظر را دارند و کم کم شروع به فکر کردن به زبان مقصد میکنند ولی دانش آموز همچنان از روش ترجمه ذهنی برای ساخت بیشتر جملات خود استفاده میکنند. در این سطح فرد از قواعد و دستور زبان کمی پیشرفته تر و جملات  کمی پیچیده تر استفاده میکند  و همچنین زبان آموز از لغات و مترادف های سخت تر و دقیق تری بهره میگیرد . مدت زمان معمول برای رسیدن به این سطح بین 12 الی 24 ماه می باشد.

 

C1:این سطح را دیگر میتوان یک سطح پیشرفته و حرفه از زبان دانست. زبان آموز در این سطح از جملات پیچیده و مرکب و همچنین کلمات پیچیده و آکادمیک استفاده میکند زبان آموز این سطح از توانایی درک مطلب بالا و همچنین قدرت نوشتار خیلی خوب برخوردار است و همچنین میتواند بدون مشکل با افراد  بومی (Native) ارتباط برقرار کرده و به راحتی در کشور های خارجی زبان زندگی کرده و مشغول به کار و تحصیل شوند برای رسیدن به این سطح بین 18 الی 36 ماه زمان لازم است.

C2: این سطح را میتوان عالی ترین سطح از زبان دانست و زبان آموزان در این سطح تمام مهارت های زبانی اعم از:گفتار Speaking)) ، شنیدارLisening))، خواندن ودرک مطلب Reading))  و نوشتارWriting )) را درعالی ترین سطح دارا میباشد دراین سطح زبان آموز بدون هیچ مشکلی از پیچیده ترین قواعد و گرامر ها و اصطلاحات و عبارت ها استفاده کرده و بهترین و دقیق ترین لغات را نسبت به موقعیت و جمله استفاده میکند . این فرد بدون کوچک ترین مشکلی قادر به ارتباط به زبان مقصد می باشدو در اصطلاح به این افراد (Native_Like) یعنی کسی که مثل افرادی که زبان مادری آنها زبان مقصد است ،از آن استفده میکنند مدت زمان معمول برای رسیدن به این زبان بین 36الی 60 ماه است.

حالا باید نکاتی را برای روشن تر شدن مسئله برای شما بیان کنم :
اول اینکه زمان رسیدن به سطح خاصی که در بالا مطرح شد زمان استاندارد و اصولی برای این امر است و قاعدتا امری صد درصد و قطعی نیست .
دوم اینکه تفاوت در زمان به عواملی مثل نوع اموزشی که فرد از آن بهره میگیرد مثل کلاس خصوصی ،کلاس های گروهی (ترمیک و فشرده ، کلاس های مجازی ،کلاس های آنلاین )و همچنین یادگیری بصورت خودخوان بستگی دارد.
سوم میزان مطالعه و زمانی که فرد خود را درگیر آموزش زبان میکند نیز عامل بسیار تآثیر گذاری است. 
این درگیری و در ارتباط بودن با زبان میتواند توسط دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به پادکست ها، گوش کردن به اخبار به زبان مقصد و خواندن کتاب ها و مجلات و مطالب آن زبان باشد.
چهارم اینکه نباید از استعداد در یادگیری زبان و هوش فرد زبان اموز نیز صرف نظر کرد . در مسئله ی یادگیری زبان نیز مانند تمام مسائل آموزشی دیگر هوش و استعداد فرد یادگیرنده تاثیر بسزایی دارد و میتواند زمان تسلط به یک سطح را تا نصف نیز کاهش و خب البته تا 2 برابر هم افزایش دهد!!!
نکته آخر هم اینکه یادگیری زبان امری است که به فرد یادگیرنده بستگی دارد ومیزان علاقه نیزا و هدف او دارد هر چقدر که شما علاقه بیشتری داشته باشید و صد البته از اشتباه کردن در صحبت و نوشتن نداشته باشید قطعا سریع تر به هدف خود میرسید.
و در اخر هم یک توصیه دوستانه :هیچوقت ازعدم توانایی دربیان یک جمله وصحبت کردن نترسید و عزم راسخ و.
هدف  بزرگی داشته باشید و از اشتباه کردن نترسید و از مسیر یادگیری خود لذت ببرید.
  

ارسال دیدگاه
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت